Tabela toplotne provodljivosti
Standardi energetske efikasnosti kuća
Nastojimo da naše kuće zadovolje najviše standard u smislu energrtske efikasnosti (EnEV). Glavni zahtevi za standarde su niske U-vrednosti konstrukcija kuće i nepropustljivost konstrukcije.
Elementi |
Referentni objekat 2016 EnEv (U-vrednost ) |
Spoljašnji zid | 0,21 W / m²K |
Zid od osnove, Međuspratna, Zidovi/Plafoni od negrejanih prostorija | 0,26 W/(m²K) |
Krov | 0,15 W / m²K |
Prozori, Balkonska vrata | 0,97 W / m²K |
Krovni prozor | 1,05 W/m²K |
Spoljašnja vrata | 1,35 W / m²K |
Upoznati smo i sa ovim specifičnim standardima:
- Švajcarska – MINERGIE,
- Nemačka – KfW-Effizienzhaus 70, 55, 40 ,
- Francuska – BBC
Kuće koje troše manje energije od obične, mogu se podeliti u 3 kategorije:
- Niskoenergetske kuće (Low Energy House)
- Pasivne kuće (Passive House)
- Kuće nulte energije (Zero Energy House)
Niskoenergetske kuće
Niskoenergetska kuća je bilo koji tip kuće koji koristi manje energije od obične kuće. Smanjenoj potrošnji doprinose i dobra termoizolacija i kvalitetna stolarija, kao i krovna izolacija. Često su opremljene solarnim kolektorima, ili koriste tehnologiju za reciklažu toplote iz vode.
Definicija niskoenergetske kuće nije jedinstvena na globalnom nivou. U različitim državama su i različiti standardi, pa ono što bi u jednoj bilo prihvaćeno kao ovaj tip kuće, u drugoj ne bi moglo tako da se nazove. U Nemačkoj je taj standard definisan kao kuća koja godišnje ne potroši više od 50 kwh/m2 za grejanje, a u Švajcarskoj je ta cifra 42 kwh/m2. profili, dobro dihtovanje, minimalni gubitak energije, pa je i to jedna od prednosti ovog načina gradnje.
Pasivne kuće
Pasivna kuća je prijatna za boravak, ali istovremeno energetski efikasna, njena godišnja potreba za dodatnom energijom grejanja nije veća od 15 kWh / m². Minimalna potreba za dodatnom energijom obično je pokrivena sa toplotnom pumpom i ventilacionim uređajem sa izmjenjivačem toplote.
Pasivna kuća mora osigurati vrlo dobru toplotnu zaštitu: toplotna provodljivost spoljašnjih zidova mora biti manja od U< 0,10 W / m2K, pasivna kuća ne može imati toplotne mostova, mora biti ugrađena stolarija sa troslojnim staklom U<0,80 W / m2K, zgrada mora biti nepropusna za vazduh, ali također da ima ugrađen visoko efikasni ventilacioni uređaji sa rekuperacijom. Nepropusnost se proverava sa tzv testom „blower door”. Vrednost testa pokazuje, koliko se vazduh razmenjuje u roku od sat vremena kroz zatvoreni objekat pri pritisku od 50 Paskala.Po pravilu, maksimalna vrednost propuštanja vazduha u objektu je postavljena na 0.60 l / s m 2 .
Pasivna kuća izgrađena je od savremenih prirodnih materijala koji su prijatni za boravak. Takva kuća ima spoljašnji zid debljine do oko 45 centimetara, od kojih je debljina toplotne izolacije od oko 40 centimetara.
Pasivna kuća mora ispuniti zahteve pasivne konstrukcije tako da može dobiti i zvanični sertifikat pasivne gradnje. Ti su standardi u EU određeni certifikatom Passivhaus, koju dodjeljuje Institut Passivhaus u Darmstadtu, Nemačka.
Kuće budućnosti
Kod kuća nulte energije, na nuli je ne samo potrošnja energije, već i emisija ugljen-dioksida, pa ih možemo nazvati pravim ekološkim kućama. Funkcioniše tako što u nekim periodima koristi energiju iz energetske mreže, a u drugim periodima vraća u tu istu mrežu višak energije.
Zamišljene su tako da u potpunosti funkcionišu bez priključka na infrastrukturne mreže (struja, voda, kanalizacija, ptt). Kuće sa viškom energije koriste energiju iz obnovljivih izvora. U proseku, tokom godine proizvedu više energije nego što uzimaju iz spoljašnjih sistema.